Konkurs
Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży
Zapraszamy dużych i małych do udziału w konkursie!
History
„Mały Makuś”, czyli Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży, inspirowany działalnością artystyczną Tadeusza Makowskiego, Olgi Boznańskiej i Józefa Pankiewicza – to wydarzenie stworzone w 2007 roku przez ówczesną dyrektorkę naszej szkoły Elżbietę Ździebło oraz nauczyciela malarstwa – ś. p. Krzysztofa Balcerskiego.
Celem przedsięwzięcia jest konfrontacja technik i systemów kształcenia plastycznego w szkole i poza nią, rozwijanie zdolności obserwacji natury oraz twórcza refleksja nad otaczającym światem.
Udział w festiwalu stanowi okazję do spotkania i wymiany myśli między wszystkimi osobami zaangażowanymi w kolejne edycje. Istotnym elementem jest tutaj włączanie w skład Jury uczniów/uczennic lub absolwentów /absolwentek, którzy wspólnie obradują i w ten sposób kształtują krytyczne spojrzenie na życie i sztukę, rozwijają umiejętności artystyczne. Festiwal stanowi więc szerokie pole dla bezkonfliktowych spotkań różnych pokoleń, wierzeń, przekonań i wartości.
„Mały Makuś” gościł kilkakrotnie z wystawą w Klubie Nauczyciela w Łodzi.
Począwszy od V edycji, czyli od 2011 roku, nagrodzone prace plastyczne prezentujemy przy okazji Wystawy Dorocznej Szkoły, wraz z pracami uczniów/uczennic oraz absolwentów/absolwentek, w galerii ZPAP „Na Piętrze”, a od 2014 roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
Od 2017 roku wystawa pokonkursowa prezentowana jest w galerii
"U Plastyków", w siedzibie naszej Szkoły.
Edycja XIII
w 2021
XIII Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży „Mały Makuś”
„AUTOPORTRET”
Szanowni Państwo,
Tematem tegorocznej edycji jest autoportret.
Zadanie polega na wykonaniu realistycznego przedstawienia własnej twarzy oraz na pokazaniu portretu wewnętrznego – emocji, nastroju, usposobienia. Pamiętajmy, że tło to bardzo ważny element całej pracy. Jest to przestrzeń do zaaranżowania tak, jak robili i robią to współcześnie niektórzy mistrzowie, którzy umieszczali portrety w tle pejzażu, we wnętrzach pomieszczeń, w otoczeniu fauny bądź flory, a czasem tylko na tle jakiegoś zjawiska światłocieniowego.
Można sportretować siebie en face, z profilu bądź półprofilu. Twarz powinna zajmować znaczną część pracy, nie mniej niż 1/4 całości. Wymagany format to A3. Technika – malarska lub rysunkowa. Zapraszamy serdecznie do udziału oraz życzymy powodzenia w realizacji pracy.