Karolina Masztakow
Wspomnienie z Liceum Plastycznego
Liceum to był jeden z najcudowniejszych etapów mojego życia. Poznałam wspaniałych przyjaciół, z którymi mam kontakt do tej pory. Niezastąpionych mentorów, nauczycieli którzy mnie ukierunkowali. Dzięki wychowawcy mojej klasy, panu Tomkowi Ciechanowskiemu uwierzyłam że mogę zostać Architektem. Udało się, za miesiąc bronię inżyniera. Często wspominam Liceum, każdy nauczyciel mi "coś" przekazał, co przydaje mi się w dorosłym życiu. Ale co ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach wspominam poczucie bezpieczeństwa, które mi zapewniono. Ludzie tworzący społeczność Szkoły pozwolili nam na wyrażanie siebie, rozwijanie się oraz życie w zgodzie ze sobą. Każdy był traktowany z szacunkiem i na równych zasadach bez względu na poglądy, orientację, styl ubierania.
Jestem dumną Absolwentką Liceum Plastycznego.
Roksana Bykowska
Wspomnienia absolwentki z okazji 75-lecia ZPSP im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi
Pamiętam, że pod koniec gimnazjum mogłam wybrać trzy szkoły, do których chce się złożyć dokumenty rekrutacyjne. Dla niektórych uczniów był to bardzo ograniczony wybór. Mnie wystarczyłoby wówczas jedno pole do wypełnienia, ale oprócz Liceum Plastycznego w ZPSP im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi wpisałam jeszcze jedną łódzką szkołę - Liceum nr VI - z klasą o profilu artystycznym, aby mieć tzw. plan B. Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Tuszynie przyjmował nasze deklaracje z wyborami szkół osobiście i gdy rozmawiałam z nim o moim wyborze na przyszłość, patrzył na mnie z politowaniem. Moja wychowawczyni również była zawiedziona, że nie wybrałam szkoły z rankingów (czyli takiej, gdzie liczą się statystyki z matur), że nie będę iść w stronę medycyny. Uważała, że tworzyć mogłabym zawsze w wolnej chwili. Tylko pytanie ile później tych wolnych chwil ma się poza życiem zawodowym i być może rodzinnym? Dlaczego miałabym nie wybrać szkoły artystycznej, aby przygotować się do zawodu, który naprawdę sprawia mi satysfakcję? Postawiłam na swoim i z teczką przykładowych prac pojechałam na egzamin wstępny. Z samego egzaminu, oprócz różnorodnych zadań praktycznych, pamiętam, że zaskakująco mało otrzymałam od komisji pytań dotyczących teorii sztuki czy też jej historii. Zamiast tego, rozmawiałam z moimi przyszłymi pedagogami o tym, co sama do tej pory stworzyłam i o tym dlaczego chcę uczyć się w tej szkole. Fascynowało mnie, że Liceum Plastyczne to nie tylko rysunek i malarstwo, ale całe spektrum kierunków artystycznych, które dają możliwość przygotowania się do konkretnych kreatywnych zawodów. Wybraną przeze mnie specjalizacją, z której dyplom obroniłam w roku 2014, było dekorowanie wnętrz, prowadzone przez Panią mgr Jolantę Mastalerz. Teraz szkoła oferuje jeszcze więcej kierunków niż ”za moich czasów”. Serce rośnie, gdy obserwuję jak Łódzki Plastyk się rozwija i jest obiektem wielu inwestycji, które podnoszą jego standard.
W tym roku minęło 6 lat, od kiedy ukończyłam Liceum Plastyczne. Czas spędzony w tej szkole wywarł bardzo duży, pozytywny wpływ na mój rozwój twórczy oraz charakter. Starałam się przez te cztery lata jak najwięcej skorzystać z wachlarza możliwości, jakie daje to miejsce. Wspaniale było otaczać się ludźmi z pasją i zaangażowaniem. Tego też od nas oczekiwano, jako od przyszłych twórców kultury. Aby dać z siebie coś więcej, niż przeciętna młodzież licealna, aby chciało nam się chcieć. Jako uczennica musiałam dobrze organizować czas, żeby z sukcesem przygotowywać się do matury, egzaminu dyplomowego i aktywnie uczestniczyć zarówno w konkursach jak i w życiu szkoły. Liceum Plastyczne jest kuźnią talentów i miejscem spotkań wspaniałych osobowości. Przyjaźnie tam zawarte są przepiękne i trwają latami, nawet gdy drogi absolwentów rozchodzą się w różnych kierunkach geograficznych. Gdybym jeszcze raz miała wybierać liceum, nie wahałabym się ani chwili!
Wszystkim obecnym uczniom życzę nieustającej weny twórczej, wspaniałych nauczycieli-mentorów na swojej artystycznej drodze i odwagi spełniania marzeń! A kandydatom życzę wiary w siebie i własne możliwości oraz powodzenia na egzaminach wstępnych J
Roksana Bykowska – urodzona w 1994 roku w Łodzi, absolwentka Liceum Plastycznego w ZPSP im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi (2010-2014), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz (2018)
-
Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy i prace dyplomowe związane z regionem łódzkim (Łódź, 2019)
-
I Nagrody Rektora w interdyscyplinarnym konkursie ,,Hommage à Kobro” (Łódź, 2016)
-
Uczestniczka wystawy ,,My spadkobiercy Kobro” z publikacją w katalogu (Łódź, 2016)
-
uczestniczka wystawy prac studentów architektury wnętrz łódzkiej ASP - Pracownia Malarstwa i Rysunku Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dr hab. prof. ASP Marek Sak Galeria HOL CK, Centrum Kulturalne
w Przemyślu (25.02. – 18.03. 2015) -
uczestniczka wystawy ,,Sol LeWitt Digital Hommage” Koła Naukowego Computational Design, Galeria ASP, ul. Piotrkowska 68, Łódź (17.12.2015 - 02.01.2016)
-
uczestniczka VII i VIII edycji Otwartego Pleneru Artystów Województwa Łódzkiego, pt. ,,Pejzaż malowany Ziemi Łódzkiej”:
-
Natura - ECO Art - Spotkajmy się w powiecie opoczyńskim. (2015)
-
Natura - ECO Art - Spotkajmy się w powiecie pabianickim. (2014)
-
-
Laureatka III miejsca w IV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Dzieci i Młodzieży KrasaWeek, organizowanym przez A. Glebow State Art College, kategoria: malarstwo, kategoria wiekowa 17-20 lat (Mińsk, Białoruś, 2014)
-
XXI Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo - Malarskim im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych, (Kazimierz Biskupi, 2013)
-
Laureatka III miejsca na Międzynarodowym Biennale Malarstwa ,,OSKAR” Ostrava (Republika Czeska, 2013)
-
zdobywczyni Grand Prix w 8. Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkich OFFK-a 2013 im. Zbigniewa Placzyńskiego za film pt. ,,Łzy” (Łódź, 2013)
-
Stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2012/2013).