top of page

Wystawa WŁOCŁAWEK - Ambasadorzy i Pedagodzy Plastyka

Inauguracja roku jubileuszowego miała miejsce w czasie pierwszej wystawy Ambasadorów i Pedagogów Łódzkiego Plastyka
w lutym 2020 w Galerii Miejskiej we Włocławku.

14 lutego 2020 roku w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej we Włocławku odbył się wernisaż wystawy: „Pedagodzy i Ambasadorzy Łódzkiego Plastyka”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane prace osób, których życie, w mniejszym lub większym stopniu, wiąże się z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. Komisarzem wystawy był

Wiesław Budziejewski.

To pierwsza inicjatywa z cyklu imprez odbywających się pod szyldem 75-lecia Łódzkiego Plastyka. Wystawa stała się doskonałą okazją, by przyjrzeć się dziełom mentorów – ludzi, którzy mają przemożny wpływ na młodzież. Stanowi oficjalną inaugurację obchodów jubileuszu i zapoczątkowuje cykl wydarzeń kulturalnych. Artyści zaprezentowali na niej kilkanaście prac, z których każda przybliży nas do ich wewnętrznego świata.

Wystawa miała charakter interdyscyplinarny. Prace na niej prezentowane odnosiły się do różnych dziedzin sztuki: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, fotografii, tkaniny artystycznej, projektowania ubioru, ceramiki i filmu animowanego.

Przedstawili je:

PEDAGODZY ŁÓDZKIEGO PLASTYKA

Katarzyna Paliwoda

Paweł Nowakowski

Aleksandra Hetich

Tatiana Kamińska

Joanna Kierzkowska-Kłys

Marzena Mirewicz-Czumaczenko

Grażyna Olczyk

Marlena Szymczyk

Anna Więckowska-Kowalska

Żaneta Widera-Kondraciuk

Izabela Zielińska

Wiesław Budziejewski

Tomasz Ciechanowski

Piotr Izydorczyk

AMBASADORZY ŁÓDZKIEGO PLASTYKA

Józef Panfil

Zbigniew Purczyński

Krzysztof Rynkiewicz

Jerzy Treliński

Ambasadorzy Łódzkiego Plastyka są absolwentami naszej szkoły. To artyści, których droga twórcza przybrała różne oblicza. Odmienne etapy dojrzewania, poszukiwania i kształtowania artystycznej tożsamości uwidaczniają się w ich pracach. To, co jednak łączy te osoby, to szkoła będąca wyzwaniem i początkiem, a także przyczółkiem dalszego rozwoju. Każdy z Ambasadorów szanuje wartości, jakie wyniósł z Łódzkiego Plastyka, a które stały się początkiem kształtowania umiejętności twórczych.

***

Wspaniała aranżacja wystawy wzbudziła zachwyt i pozytywne odczucia przybyłych gości. Powitał ich oficjalnie Piotr Umiński, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku. Na wernisażu pojawili się artyści, pedagodzy i Ambasadorzy Łódzkiego Plastyka, a także wszyscy jego sympatycy, którzy postanowili uczestniczyć w inauguracji obchodów 75-lecia szkoły. Piotr Umiński w swoim przemówieniu odniósł się do znaczenia i celu wystawy. Stwierdził, że ekspozycja akcentuje ciągłość kulturową i pokoleniową – jest łącznikiem między przeszłością i teraźniejszością, między nauczycielami i uczniami.

W czasie wernisażu przemawiała również Katarzyna Paliwoda, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. Podziękowała za gościnę i za możliwość realizacji tak ważnego przedsięwzięcia. Podkreśliła znaczenie tej wyjątkowej wystawy dla miasta, środowiska lokalnego, jak i dydaktyków oraz uczniów Łódzkiego Plastyka. Przyznała, że wystawa jest symbolicznym spotkaniem ucznia i mistrza (pedagoga), bezcennym spojrzeniem na proces dojrzewania, którego efekty są widoczne w dokonaniach artystycznych w ramach różnych dziedzin sztuki. Ekspozycja stała się wyjątkową okazją zobaczenia prac nauczycieli – artystów plastyków, którzy na co dzień zajmują się edukowaniem młodych pokoleń. Dla uczniów wystawa była swoistą lekcją – możliwością przyjrzenia się twórczości nauczycieli, ich realnej aktywności na polu sztuki.

bottom of page