top of page

Opis procedury rekrutacyjnej

O przyjęcie do klasy pierwszej 5-letniego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (po 8 klasie szkoły podstawowej), może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy nie więcej niż 17 lat.

Kandydaci do szkoły albo rodzice/prawni opiekunowie niepełnoletniego kandydata składają w sekretariacie szkoły wniosek o przyjęcie do szkoły  w terminie corocznie ogłaszanym przez dyrektora szkoły.

Przed egzaminem wstępnym kandydat musi do szkoły dostarczyć wymienione poniżej dokumenty:

 

Do wniosku (formularz rejestracyjny) -  na stronie w zakładce formularz o przyjęcie do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych należy dołączyć:

 

  • zaświadczenie o uczęszczaniu do klasy ósmej szkoły podstawowej lub klasy szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne na poziomie klasy ósmej szkoły podstawowej.

  • wykaz ocen semestralnych  z pierwszego półrocza klasy 8 szkoły podstawowej, w tym oceny z zachowania (wypis sporządzony przez wychowawcę kandydata lub wydruk komputerowy  ocen semestralnych z dziennika elektronicznego  podpisany przez wychowawcę kandydata)

  • dwa zdjęcia legitymacyjne

Pozostała dokumentacja niezbędna dla kandydatów do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych:

  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki w liceum plastycznym. (Rodziców prosimy o zwrócenie uwagi na fakt, iż kandydat nie może być uczulony na substancje chemiczne używane w pracach plastycznych takie jak: terpentyna, werniks, media do farb olejnych i akrylowych, rozpuszczalniki).

  • oświadczenie oraz dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

  • zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytułu laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy o systemie oświaty lub tytułu laureata konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych przeprowadzonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty, którego organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru – Centrum Edukacji Artystycznej

  • wypełniony kwestionariusz osobowy

  • podpisana teczka na dokumenty

 

Po zadanym egzaminie kandydat uzupełnia dokumenty złożone w szkole o kolejne:

  • oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej

  • wyniki egzaminu ósmoklasisty

  • kartę zdrowia i kartę szczepień

  • opinię/orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz inne dokumenty świadczące o stanie zdrowia ucznia – w przypadku ich posiadania

Następnie kandydat wybiera przedmiot specjalność artystyczna, deklarując ten, który zgodny jest z jego zainteresowaniami. Przedmiot kończy się po 5 latach nauki - wykonaniem pracy dyplomowej. 

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów kandydat  staje się uczniem klasy pierwszej. We wskazanym przez dyrektora terminie szkoła publikuje ostateczny listy uczniów klas pierwszych.

Kandydaci, który nie zdali egzaminu obierają swoje dokumenty.

Termin zwrotu dokumentów osób, które nie zdały egzaminu i tym samym nie dostały się do szkoły ustala dyrektor szkoły i informuje o tym zainteresowanych - informacja opublikowana będzie w dniu ogłoszenie wyników.

 

bottom of page